Klima Bakım

Klima bakımı ve önemi hakkında sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Klima, yaz aylarının sıcak ve bunaltıcı havalarından kaçıp biraz serinlemek amaçlı kullandığımız cihazların en önemlilerindendir, Ortamlarda iklimlendirme amaçlı kullanılan klimalar yaz aylarının olduğu kadar kış mevsiminde de ısınmak için kullanabileceğimiz ürünlerden biridir.

Klimalar çalışmaya başladıklarında eğer soğutma amaçlı kullanıyorsak hava sürkilasyonunu sağlamak için fan devreye girecektir ve kullandığımız süre boyuncada ortamdaki havayı filtreler üzerinden evap aralıklarından dolaştırarak soğuk hava ile birlikte dışarıya verecek, buda ortamdaki havanın evap ve filtreler üzerinde tozları biriktirmesine neden olacaktır.

Sezonluk olarak klima bakım işlemi yapılmayan cihazlarda kullanıma bağlı bakteri ve tozları çalışma esnasında bulunduğumuz ortama verip kirli havayı yeniden solumamıza neden olacaktır, kirli hava astım ve bronşit gibi rahatsızlıkların hızlıca ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Klimaları her yıl kullanmaya başlamadan önce servis çağırarak bakımını yaptırınız, bakım sadece solyent kullanılarak yapılan bir işlem değildir. Solyent kimyasal bir madde olduğundan filtreler ve evap üzerinde uygulandıktan 10 dakika sonra duru suyla parçalar üzerindeki kimyasallar giderilmelidir.

Aksi taktirde parçalar üzerinde kalan kimyasallar sağlığınızı ciddi şekilde etkilemektedir. Klima bakımı yapılırken iç ünite üzerinde bulunan plastik malzemeler sökülerek soğutucuya ulaşıldıktan sonra yapılmaya başlanmalıdır bu parçalar sökülmeden yapılan bakım yüzeysel kalacağından plastiğin engellediği bölümlere ilaç ulaşmayacaktır veya ilaç akışkan olduğundan kimyasal plastiklerin arasından temizlenmeden kısa sürede daha fazla toz ve bakteri birikmesine neden olacaktır.

Klima Bakım işlemleri nasıl olmalı?

Klima bakımına başlarken bulunduğu ortamda eşyalar varsa kimyasalın sıçramasını önlemek için örtüyle güvenliğini sağladıktan sonra evap üzerinde bulunan ( soğutucu ) plastik koruyucuları, filtre gibi elemanları çıkarmalı.
Sonrasında soğutucuya ulaşılacaktır, soğutucu öncelikle fırça yardımıyla temizlenmeli ardından solyen püskürterek bir süre beklenmelidir derinlemesini nufuz etmesi açısından minimum 10 dakika yeterlidir hemen kimyasal olan solyentin temizlenmesi için katkısız suyla temizleyerek işlem tamamlanır. Cihaz toplanmadan soğutma performansı değerlendirilir, dış ünite üzerine basınç kontrolünü sağlamak için alçak basınca saat takılıp gaz miktarı gözlenir. Gaz basıncı ve soğutma performansı normal olarak saptanırsa gaz ilave etmeden toplama işlemi gerçekleştirilir.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz 0216 441 63 33 çağrı merkezimizi arayarak konu hakkında teknisyenlerimizle görüşebilir soru ve sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Hakkında osc

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>