Çatal bıçak üzerinde lekeler

Tüketicilerden şikayetlerden biri olan çatal, bıçak üzerinde lekeler kalması hakkında kullanılan materyallerin yerleştirilmesi hakkında kısa bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çatal ve bıçaklar birbirine değmeyecek şekilde ve eğim verilerek sepete konmalı, kaşık ve çatallar iç içe yerleştirilmemeli, aynı şekilde tüm tabak ve tencereler içinde fıskiyelerin su ulaştırabileceği gibi dizilimi sağlayınız, üst üste konumlanan eşyaların yıkama performansını kötü şekilde etkileyebileceğin unutmayınız.

Lekelerin eşyalar üzerinde görülmesinin en büyük nedeni filtre ve fiskiyelerin düzenli aralıklarla temizlenmemesi olarak tespit edilmiştir, periyodik olarak temizleme yapıyorsanız hala lekelerle karşılaşmanız durumunda cihazın kullanma klavuzunu inceleyerek eşyaların yerleştirilmesi hakkında resimli anlatımı okuyunuz ve kurallara uygun şekilde dizilim yapınız.

Eşyalar üzerinde damla gibi lekelerin oluşmasında ise parlatıcı olup olmadığını kontrol ediniz eğer parlatıcınız cihaz içerisinde varsa ayarlarını parlatıcı kapağı altında bulunun 1 den 6’ya kadar olan ayarı bir kademe artırarak tekrar yıkamayı deneyiniz. Tablet kullanımlarında hepsi bir arada gibi temizleyiciler kullanıyorsanız parlatıcı miktarı yetersiz olabileceğinden parlatıcı ilave ediniz.

Su sertlik kontrolleri yapılmamış ve bu doğrultuda ayarsız kullanıyorsanız şebe suyunun pH değerlerini yetkili kişiler tarafından test etmek amacıyla servise başvuru yaparak yardım isteyiniz.
Yazılarımda anlaşılmayan veya sormak istediğiniz farklı bir sorun varsa yorum bölümünden iletişime geçebilirsiniz, çözüm için yardımcı olmaya çalışacağıma güvenebilirsiniz.

Hakkında osc

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>